Засвоювати з повітря кисень неможливо без легень. Що краще вони працюють, то краще забезпечуються киснем тканини й органи. Як можна зберегти і зміцнити здоров'я легенів, і чи можливо це?  

Легені: як вони працюють

Хоча легені належать до парних органів, вони не зовсім однакові. У правій легені три частки, у лівій – дві. Кожна частка складається з сегментів: 10 у правій легені та 8 у лівій. 

У центрі кожного сегмента розташована гілка бронха і легеневої артерії. Відтік крові відбувається по венах, розташованих між сегментами.

Бронхи розгалужуються на бронхіоли, які також діляться, утворюючи альвеолярні ходи. 

На стінках ходів розташовано безліч альвеол – бульбашок зі сполучної тканини, стінки яких пронизані безліччю найдрібніших кровоносних судин. 

Саме тут і відбувається газообмін: кров поглинає кисень із повітря і віддає вуглекислий газ, принесений із тканин і органів тіла.

Вдих та видих

Вдихання і видихання повітря відбувається шляхом зміни тиску в легенях: під час вдиху ребра підіймаються, грудна клітка стає ширшою, діафрагма опускається. 

Тиск зменшується, і в легені надходить повітря з навколишнього середовища. 

Під час видиху об'єм грудної клітки зменшується завдяки підійманню діафрагми та опусканню ребер. Тиск у легенях підвищується, і відбувається видих.

Вдих і видих можуть відбуватися внаслідок руху тільки ребер, або тільки рухів діафрагми, або за змішаним типом, якщо в процесі дихання беруть участь і груди, і живіт. 

Об’єм повітря у легенях

Залежно від типу дихання, змінюється об'єм повітря, що вдихає людина. Зазвичай це близько 500 мл. 

Під час максимального вдиху може доходити до 2 л, хоча об’єм легень значно більший – 3-5 літрів. Це означає, що навіть після найглибшого видиху в легенях все одно залишається від 1,5 до 3 літрів повітря.

У легенях завжди є не тільки значний об'єм повітря, а й близько 450 мл крові. 

Легені ростуть приблизно до 25 років, збільшуючись в об'ємі у 20 разів. Після 50 років об'єм легенів починає поступово зменшуватись.

Що погіршує здоров’я легенів

Стан легень погіршують різноманітні запальні процеси, паління, малорухомий образ життя, забруднене повітря та інші чинники. Як цьому запобігти - розповідають пульмонологи

Кинути палити

Курці частіше хворіють на бронхіт і пневмонію, більшою мірою схильні до респіраторних інфекцій. До того ж завдають шкоди оточенню через пасивне куріння.

Захищати себе від респіраторних інфекцій 

Дотримуватися правил особистої гігієни, мити частіше руки з милом, носити маску під час епідемій. Ну і щеплення від грипу слід зробити, якщо немає протипоказань.

Регулярно виконувати аеробні вправи

Це кардіотренування: велосипед або велотренажер, біг або ходьба, аеробіка, посильні фізичні вправи.

Берегти дихальну систему від шкідливих речовин і пилу

Обов’язково використовувати захисні засоби на роботі. Житлові приміщення провітрювати, робити вологе прибирання не менш як 1 раз на тиждень.

Стежити за поставою

У людини легені займають той об’єм повітря, який доступний. Якщо ви звикли сутулитися, сидіти, згорбившись з опущеними плечима, легені звикають бути у стислому положенні, а дихальні їх рухи суттєво обмежуються. Якщо випрямити спину, розгорнути плечі, дихання стане глибшим. 

Правильно дихати

Для хорошої роботи легенів необхідно робити глибокі вдихи – при цьому мають працювати не тільки груди, а й живіт. Систем дихальної гімнастики досить багато, можна вибрати найбільш відповідну для вас, порадившись зі своїм лікарем.