Карієс та його наслідки є одним з найчастіших приводів для звернення до стоматолога. Захворювання, що вражає тверді тканини зуба, починається зі звичайного пошкодження емалі. Якщо на цьому етапі не вживати необхідних заходів і не провести профілактику, руйнівний процес пошириться в глибину. Можуть утворитися порожнини, додатися ускладнення та супутні проблеми. За несприятливого розвитку зуб можна втратити.

Сучасна стоматологія дозволяє уникнути неприємних наслідків без болю, і все ж таки набагато простіше запобігти виникненню карієсу, ніж витрачати час на лікування захворювання, що вже виникло.  

AD_4nXf4Jf2w1pmceGsfcsD8NZHOEfqD0gMOf9QQinaLqej7xV6atGs6BeSNu055oAzlEUT6kVDYXeHA-brWt35qGoS9Xcn1sCw-STNnn9-fcaCYZLk4qscme2_tyRaWs-4LJOhuMJ85x2APu3c9cic2yhR0slGU?key=jJvheELAb5nfJVWcZ5k4Kg

Причини появи карієсу

Причиною карієсу вважається руйнівна дія бактерій на тверді тканини зуба. У ротовій порожнині мешкає велика кількість мікроорганізмів, і вже за кілька годин після чищення зубів їх кількість може досягати мільйона. Для життєдіяльності бактерії цупко прикріплюються до зубної поверхні та негативно впливають на емаль, спричиняючи розвиток карієсу. 

Streptococcus mutans та Streptococcus sanguis — саме так “звуть” основних винуватців появи карієсу. Причому їх  активність та шкодочинність багато в чому залежить від опірності організму і наявності сприятливих чинників. Стоматологічні послуги з профілактичної чистки та огляду зубів направлені саме на випередження появи проблеми. Вже за перших ознак можна провести лікування, що блокує активну фазу захворювання.  

Як визначити карієс?

У деяких випадках людина сама може припустити наявність карієсу, грунтуючись на зміні зовнішнього вигляду зубів або появі деяких неприємних симптомів. Але для достовірної діагностики захворювання потрібно звернутися до стоматолога, оскільки визначити карієс дають змогу деякі обстеження. Для цього використовують 3 основні методи: вітальне фарбування емалі, рентген та огляд за допомогою ультрафіолетового випромінювання.

Стадії карієса

Залежно від глибини ураження виділяють 3 ступеня розвитку:

  • Початковий 

Стадія появи плям або поверхневого карієсу, коли спочатку з'являються білі осередки демінералізації, а потім пошкоджена емаль темнішає та стає грубою;

  • Середній

Відбувається ураження шару дентину, що лежить під емаллю, з утворенням каріозної порожнини.

  • Глибокий 

На останньому етапі запальний процес проникає за дентин та провокує розвиток ускладнень, таких як, наприклад, ураження нервових закінчень.

Швидкість протікання каріозного процесу різниться залежно від віку та особливостей організму. У дорослих зазвичай карієс має хронічний уповільнений характер. А у підлітків та дітей молодшого віку нерідко зустрічається гострий карієс, що спричиняє швидке псування зубів. Консультація стоматолога необхідна вже на першому етапі, коли пошкодження мінімальні та лікування карієсу не потребуватиме багато часу. Дізнатися ціни на послуги та записатися на прийом лікаря завжди можна онлайн.

Чи можна не лікувати карієс?

Нехтування профілактикою є причиною прогресування карієсу. На додачу ви ризикуєте отримати додаткові ускладнення. Це зазвичай відбувається, якщо запальний процес поширюється за межі зубних тканин. Серед можливих проблем:

  • пульпіт;
  • періодонтит;
  • періостит (флюс);
  • виникнення кісти.

І якщо за вчасно виявлених ознак може допомогти звичайне пломбування зубів, то при виникненні запалювання скоріше за все знадобиться депульпація або навіть видалення зуба. 

Поради стоматолога

Попередити карієс можна, дослухавшись рекомендацій лікаря. Основними принципами збереження здоров'я зубів є:

  • регулярна чистка, не менше 2 раз на добу;
  • використання профілактичних зубних паст на рослинній основі;
  • застосування ополіскувачів, флосів та ірригаторів;
  • візити до стоматолога за перших ознак карієсу, але не рідше 2 раз на рік;
  • уникнення вживання напоїв та їжі контрастних температур.

До стоматолога потрібно звертатися не тільки при появі різних скарг. Регулярні огляди у спеціаліста є профілактикою розвитку ускладнень і дають змогу запобігти ранній втраті зубів. У разі мінералізації нальоту та формування зубного каменю бажано проводити регулярну професійну гігієну порожнини рота.