Найвідоміша роль кальцію в організмі — це підтримка здоров'я кісток та зубів, але це лише дві з багатьох властивостей цієї сполуки. Кальцій допомагає нормальному функціонуванню м'язів та нервовій передачі, бере участь у правильному згортанні крові та підтримує нормальний енергетичний обмін. Мінерал також відповідає за оптимальне функціонування травних ферментів та грає роль у процесі поділу та спеціалізації клітин. Як бачите, нутрієнт є надзвичайно важливим та відповідає за багато життєво важливих функцій.

Додатковою причиною звернути увагу на цей мінерал має стати той факт, що після 35 років починається демінералізація кісток, а дієтичні фактори відповідають за 50% ризику розвитку остеопорозу. Тому варто переглянути свій раціон та забезпечити достатню кількість кальцію в щоденному меню. На сайті calcemin.com.ua ви знайдете багато цікавої додаткової інформації про цей елемент.

Що варто знати?

Кальцій першою чергою забезпечує здоров'я кісток та зубів. Він виконує ключові функції у формуванні структурних компонентів кісткової тканини, забезпечуючи її міцність та стійкість до різноманітних навантажень. Дефіцит кальцію в раціоні може призвести до ослаблення кісткової тканини, збільшуючи ризик розвитку остеопорозу та появи тріщин.

Засвоєння кальцію в організмі залежить від кількох факторів, включаючи наявність вітаміну D, який сприяє його поглинанню. Норма споживання кальцію варіюється в залежності від віку та статі, але загалом дорослим рекомендується споживати близько 1000 мг на день.

Важливо включати в раціон багаті на кальцій продукти, такі як молочні вироби, зелені овочі та риба. Збалансоване харчування, що містить достатню кількість мікроелементу, а також додатковий прийом добавок з Ca, допоможуть зміцнити кісткову систему та зберегти здоров'я зубів на довгі роки. Тільки такий підхід забезпечить оптимальний рівень кальцію в організмі, що є запорукою міцності та енергійності на кожен день.

Як покращити засвоєння кальцію з їжі?

До страв, багатих на кальцій, варто додавати речовини, що покращують його засвоєння. До них відносяться:

  • вітамін D — приймайте вітамін D після їжі та у першій половині дня (вітамін D, своєю чергою, засвоюється з жирами, тому переконайтеся, що жирні кислоти також присутні у вашій їжі);
  • лактоза — всупереч сучасній моді на безлактозні продукти (це не стосується людей, які страждають на непереносимість лактози), варто обирати молоко та традиційні кисломолочні продукти, оскільки лактоза, окрім покращення засвоєння кальцію, також підтримує здорову мікрофлору кишечника;
  • вітамін С — бере участь у синтезі колагену та підтримує нормальну функцію кісткової системи.

Кальцій становить до 99% мінеральної маси кісток та зубів, що робить його важливим інгредієнтом для підтримки їхнього здоров'я та міцності. Без достатнього рівня мікроелементу та вищезазначених нутрієнтів, ваші кістки можуть стати слабшими та більш схильними до переломів, а зуби — до карієсу.

Процес мінералізації кісткової тканини, необхідний для росту та регенерації кісток, вимагає безперервного надходження кальцію. Кальцієві запаси організму повинні поповнюватися кілька разів на день, щоб забезпечити необхідний рівень цього мінералу у крові та м'яких тканинах. Дифіцит призводить до демінералізації кісток, що може спричинити остеопороз, особливо в жінок у постменопаузі, коли рівень естрогену знижується.

 

Література

1. Shlisky J., Mandlik R., Askari S., Abrams S., Belizan J.M., Bourassa M.W., Cormick G., Driller-Colangelo A., Gomes F., Khadilkar A., Owino V., Pettifor J.M., Rana Z.H., Roth D.E., Weaver C. Calcium deficiency worldwide: prevalence of inadequate intakes and associated health outcomes. Ann. N. Y. Acad. Sci. 2022; 1512(1): 10-28. doi: 1111/nyas.14758.

2. Bourassa M.W., Abrams S.A., Belizán J.M., Boy E., Cormick G., Quijano C.D., Gibson S., Gomes F., Hofmeyr G.J., Humphrey J., Kraemer K., Lividini K., Neufeld L.M., Palacios C., Shlisky J., Thankachan P., Villalpando S., Weaver C.M.: Interventions to improve calcium intake through foods in populations with low intake. Ann. N. Y. Acad. Sci. 2022; 1511(1): 40-58. doi: 10.1111/nyas.14743.

3. USDA, Food Data Central [Internet][dostęp: 10.05.2023].